“Rüzgarlara ve dalgalara karşı”

01 Mayıs 2013
“Rüzgarlara ve dalgalara karşı”

Veyl  ona barış bozucusu diyenlere!

Bizlere armağan ettiği dünyanın en güzel sesleri  mi toplumsal barışı bozmuş?

Din örtüsü altında kötülük yapanları eleştirisi  mi barışı yok etmiş?

Evet,  insanları harekete geçiriyor, ama sokağa dökmüyor, gökyüzünde uçuruyor, okyanuslarda gezdiriyor.  Onun konserlerinde  herkes huzur buluyor, yaşadıkları güzelliklerden gönül telleri titremiş, gözleri kamaşmış halde  tüm evreni kucaklayan bir sevgiyle doluyor.  Veyl  onun seslerini duymayan, ondan  feyz almayan  nasipsizlerin TCK 126/3 yorumlarına!

Yaşadığı çağa sözü, kaygısı var.  Ve onu sıradan fanilerin üzerine çıkaran haslet: Zamanın ruhu değil, evrenin ritmi onun davası.  İşte bunun için zamanenin fevkinde.  Değil anlaşılması, “meşgul olunması” bile kapasite gerektirir.   Onun  insana ve evrene ait  ne varsa  kutsayan, varoluşumuzu anlaşılır ve hoş görülür kılan barış dilinden nasibini almamış  sığlara veyl!

Veysel’in bize tanıttığı toprağı o dost çevremize soktu,  ölüm kusan Mezopotamya’yı  onun sayesinde bağışladık, Hezarfen’in hızlanan kalp seslerini onunla duyduk, 33 aydının meramını onunla kavradık, Yo-Yo Ma’nın gezdirdiği İpek Yolunu onunla daha bir sevdik .  Barışı, sevgiyi çığıran, insanlığı yücelten mucize tınıları sadece  Kürdü, Türkü, Ermeniyi, Rumu değil, 41  milleti aynı duyguda birleştirdi.  Sevgi ve barış tohumları ekti dünyanın  gittiği her köşesine.  Bir Hulusi Pur, bir Emre Bukağılı, bir Orkun Şimşek toz olup gittiklerinde, onun yaydığı tınılar ve güzellikler, hayranlıkla izlediği evrenin bilinmeyen uzaklıklarında ilerlemeye devam ediyor olacaklar.

İnsanlığımızı ve insanımızı sevme ve umut etme çabamızda desteğini hep hissettik, teşekkürler sana.  Barışçıl gözlerimize katkın için teşekkürler.  Barışın sebatkar ustası, güzelliğin kararlı yaratıcısı, TCK 126/3 minnettardır sana.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s